Vánoční svátky v každé kultuře, státu, ale častokrát i kraji probíhají zcela odlišně. V tomto článku si povíme o původně křesťanských státech, slavících Vánoce, stejně jako my, konce prosince. Výjimkou je tedy pravoslavné Rusko, kam Děda Mráz každoročně zavítává až 6. a 7. ledna.
Jedním z hlavních společných znaků Štědrého dne je ve většině zemí právě slavnostní večeře, či oběd na Boží hod vánoční. Tradičního českého smaženého kapra máme společného se sousedním Německem, kde však v některých regionech preferují spíše pečenou husu.
Dárky pod stromem
Anglickou obdobou je dobře známý pečený krocan s nádivkou a následující dezert v podobě pudinku ze sušeného ovoce a aromatického koření, spojeného vejci a alkoholem. Z evropských zemí stojí za zmínku Francie, jejíž obyvatelé se k slavnostní tabuli usadí až po půlnoční mši. Typickým jídlem Francouzů je taktéž husa, ovšem s nádivkou z jedlých kaštanů a směsi dalšího masa, doplněná ústřicemi, uzeným lososem a palačinkami z pohanky. Kapitolou samo o sobě je Polsko. Při tamní štědrovečerní večeři se nechává jedno místo u stolu prázdné pro kolemjdoucího tuláka, protože ani ten by neměl v onen večer zůstat sám. Zajímavostí je, že jejich menu o dvanácti chodech neobsahuje maso.
Po přesunutí za oceán se jídelníček příliš nemění. V Peru se pochutnají na napínavém krocanovi, stejně takArgentina, které je také proslulá svými slanými masovými koláči. Úsměvná je představa Vánoc v Austrálii, kde není výjimkou ani prostření pikniku na pláži, neboť prosinec je zde jedním z nejteplejších měsíců. Alternativou je takové grilování, konzervativnější Australané volí jako hlavní chod krocana nebo medovou šunku.
Santa Claus
Také Obdarovávání blízkých je nesmrtelnou zvyklostí a v současnosti hlavním motivem Vánoc. Ve Spojených státech v noci z 24. na 25. prosince každou domácnost navštíví Santa Claus. Dětem nadělí dárky a na oplátku si nabídne připravené sušenky. V Anglii má svého kolegu, přezdívá se mu Father Christmas. O něco komplikovanější to má Itálie. Některým italským dětem dárky přináší Babbo Natale, a to přes celou Evropu, až z Finska. Je podobný našemu Mikuláši, má ovšem konkurenční kurýrku, čarodejnici Befatu. Ta je ovšem o něco pomalejší, některé děti si tak rozbalují až 7. ledna.

Categories:Kultura
Published on :Posted on