Točitá schodiště si představte jako takové vřeteno, vedoucí kamsi nahoru. Kolem svislé osy se otáčejí jednotlivé nášlapy. Taková schodiště známe hlavně z historických památek. Určitě se vám vybaví zdůvodnění tamních průvodců, proč se ve většině hradů otáčí schodiště v jeho stoupání doprava. Pravorukým útočníkům to prý značně komplikovalo manipulaci s meči.

Točité schodiště

A zpátky do naší doby. Točité schodiště patří do skupiny obloukových schodišť. Z půdorysného pohledu se tato skupina schodišť označuje jako křivočará schodiště.

Asi nejrozšířenějšími typy těchto schodišť jsou schodiště vřetenová. Opravdu pohledově vřeteno připomínají. Centrálním a nosným prvkem je sloup, ke kterému jsou připevněny jednotlivé nášlapy a k nim pak zábradlí.

Sloupy k točitým schodištěm vyrábíme z nerezové oceli. Tu, podle přání zákazníka povrchově upravujeme. Ve finále může být sloup vysoce leštěný, nebo matně kartáčovaný. Na přání zákazníka, jsme schopni sloupy rovněž nabarvit požadovanou barvou dle stupnice RAL. Pro interiéry používáme kvalitní práškové barvy, schodišťové sloupy pro exteriéry upravujeme žárovým zinkováním.

Efekt točitého zábradlí

Z centrálního sloupu vycházejí vřetenovitě jednotlivé nášlapy. Ty mají ocelový rám. Na něj jsou přichyceny, často dřevěné podlážky schodišťových stupňů. Vše je ale na přání zákazníka. Stupně jsme schopni vyrobit i z jiných materiálů, například z oceli, nebo i z kaleného, bezpečnostního skla.

Pokud používáme na stupně dřevo jde výhradně o tvrdé dřeviny jako dub, nebo buk. Měkké dřeviny, borovice, smrk, modřín se na schody nevyplatí používat, protože častým používání vyloženě trpí, obrušují se a jsou velice brzy zralé na výměnu. Bukové, nebo dubové desky pečlivě vybíráme. Jsou perfektně opracovávány, často přistupujeme i k lepení více slabších desek k sobě, čím schodišťové nášlapy získávají enormní pevnost.

Categories:Nákupy
Published on :Posted on