1. Buvol africký
Ačkoli se to může zdát někomu neuvěřitelné, tento kopytník patří mezi největší zabijáky africké říše. Buvola afrického najdeme nejčastěji v savanách, nebo deštných pralesích. Největší populace obývá západ a střed Afriky. Buvoli jsou stádová zvířata. Velikost stáda se může pohybovat v řádu desítek až stovek jedinců, obvykle se buvoli druží do rodinných skupinek dvaceti až padesáti jedinců. V rodinách panuje silná hierarchie, kdy na vrcholu stáda jsou dospělí samci. Buvoli dosahují délky až tří metrů a hmotnosti okolo 800–12000 kg u samců, samice obvykle o něco méně 600–800 kg. Pro býky jsou typické velké a mohutné rohy, které mohou dosahovat délky jednoho metru a na čele tvoří charakteristický štít. Buvol je býložravec a vzhledem k vysokým africkým teplotám se zvířata pasou převážně večer a v noci. Krávy rodí převážně jedno tele a březost je dlouhá zhruba 11 měsíců.
A proč si buvol zasloužil první místo v žebříčku nejnebezpečnějších zvířat Afriky? Pro svoji povahu. Buvoli jsou neklidní, silně nepředvídatelní, lehce vzrušiví a vydrážditelní jedinci. Pokud je buvol napaden člověkem, velmi účinně se brání a útoky jsou ve 100 % případů smrtelné. Buvol si také dokáže hravě poradit se lvi i jinými predátory.
2. Hroch obojživelný
Dělí se s buvolem o první místo v žebříčku nejnebezpečnějších zvířat. Tento sudokopytník je uzpůsoben životu ve vodě. Vyskytuje se na celém území Afriky, nejvíce v povodí Nilu. Jeho tělo dosahuje délky okolo 3-5 metrů, hmotnost 3-5 tun. Kůže hrocha je holá, velmi silná a pevná. Typická je velikost tlamy, kterou hroch zvládne otevřít až na 150°. Typické jsou velké kly, které mohou vážit až 4 kg. Je to silně teritoriální druh, který žije ve stádech okolo 15-20 kusů. Vůdce stáda je samec. Hroši jsou hlavně býložravci, ale občas nepohrdnou ani masem. Březost samic je 6-7 měsíců.
Hroch má na svědomí nejvíce útoků v Africe, dokáže běžet rychlostí okolo 35 km/h. Nejvíce útoků je na děti, které se často pohybují okolo vodních ploch, tedy v hroším teritoriu.