Nemusíte se nutně vzdávat veškerých živočišných produktů, ani složitě přemýšlet o snížení produkce odpadu. Chcete-li zlepšit své zdraví a zároveň se kochat pohledem na rostoucí přírodu, spolehněte se na klíčky. Můžete si je samozřejmě koupit v obchodě, ale to není ono. Navíc jsou poměrně drahé. Vypěstovat je ze semínek přitom není těžké a ještě si užijete trochu zábavy.
Jak na to
Není to nic složitého. Jako první si pochopitelně musíte sehnat semena toho, co chcete pěstovat. V první fázi samotného klíčení je ponořte do vody a nechte je, aby jí pořádně nasákla. Poté vodu slijte a semena propláchněte. V další fázi semínka rozložte na jemné síto a čas od času je osprchujte. Vlhkost je klíčová, ale zároveň nesmí být ponořená do vody, protože jinak by zahnívala.
V případě, že s nimi již máte zkušenost a víte, že vám chutnají, pořiďte si pomocníka, který celý proces usnadní a navíc bude fungovat i jako dekorace. Ideální je proto pořídit si speciální nádoby, a to v podobě sklenice či misky https://www.nakliceno.cz/misky-a-sklenice-na-kliceni/.
Co dál?
Mezi nejčastější zrnka používaná k těmto účelům patří cizrna, hrách, čočka, fazole mungo, pohanka, sója, slunečnice a vojtěška. Každý ze zmíněných ovšem potřebuje jinou dobu a trochu jiné podmínky na to, aby vyklíčil přesně tak, jak má. Proto se nezapomeňte informovat na konkrétní druh luštěniny.
Jak se dají využít?
Nejlepší je jíst je syrové, anebo trochu spařené. Naprosto ideální jsou proto jako součást salátů, do kterých přidáte i trochu tuku. Díky tomu z nich tělo dostane maximum. Počítat musíte s jejich trochu nasládlou chutí, kterou způsobují přítomné škroby.
Chcete-li si je dát samotné, udělejte si k nim zálivku. Skvělá je například trochu olivového oleje, špetka soli, cibulka nakrájená najemno, kapka balzamikového octa a nasekané bylinky podle chuti. S nasládlou chutí si také dobře poradí kysaná smetana. Přidat je ovšem můžete i do polévky, a to až na konci. Při mírném povaření neztratí účinky a dodají jí netradiční příchuť.