Módní trend nebo také životní styl tzv. zero waste je dnes hodně probíraným tématem. Můžeme si z něj vzít příklad i my při našich nákupech a výpravách do supermarketů.
lidé na trhu
Zero waste znamená zjednodušeně nevytvářet za sebou žádnou odpadovou stopu. To znamená žádný odpad nevytvářet, a tedy jej ani nekupovat. Začít můžeme tím, že si na nákup vždycky vezmeme svou nákupní tašku z domova. Můžeme využít módní plátěnou tašku, síťovku nebo i proutěný košík. Pokud budeme chtít jít tomuto životnímu stylu do hloubky, měli bychom se snažit co nejvíce upustit od nakupování v supermarketech. Nejlépe s tímto způsobem nakupování koresponduje například nákup na tržnicích či v bezobalových obchodech. Zmíněné obchody rozšiřují svou síť po celé České republice a dostávají se již i do menších měst. Do takovýchto obchodů si na nákup společně s taškou vezměte i svoje nádoby na potraviny, které chcete koupit. Například plátěné pytlíky, plastové či skleněné nádoby.
obchod s potravinami
V supermarketech se při nákupech s principem zero waste moc dobře neztotožníte. Naprostá většina nabízeného zboží je balena v plastových nebo papírových obalech. Jediné, co můžete koupit v supermarketech bez obalu je čerstvé pečivo, ovoce a zelenina. V některých supermarketech prodávají i oříšky a semínka či bonbony v samoobslužných úsecích na váhu.  Další věc, která by se dala koupit bez obalu je u pultu lahůdek – uzeniny či sýry. V dnešní době však ještě není standardem, aby si zákazníci na toto zboží podávali své nádoby. Mohly by se setkat s odmítnutím personálu a s nevěřícími pohledy ostatních zákazníků.
Rozrůstá se i bezobalový nákup drogerie, kdy ve specializovaných prodejnách nebo i na některých pobočkách drogérií si můžete stočit mýdlo či jiné tekuté kosmetické výrobky do svých nádob. Do módy se vrací i tuhá mýdla.
stánek s ovocem
Když se nad tím zamyslíme, nakupování bez odpadu není žádná složitá záležitost. Pro začátek postačí nakupovat s rozmyslem, vždy si vzít svou nákupní tašku a alternativu igelitových sáčků, abychom je nemuseli používat.

Categories:Nákupy
Published on :Posted on