Zkusili jste se někdy projít městem bez peněženky v kapse? Nechalo vás to chladnými nebo ve vás vřelo, že jste si nemohli koupit tu krásnou věc za výlohou? Nebo jste šli kolem obchodu s botami, které máte vyhlídnuté a byly zrovna ve slevě? Je více než jasné, že se v mnoha ohledech bez peněz neobejdeme. V některých případech se bez pár drobných ani nevyčuráme, pokud zrovna nejsme v přírodě.

nákupní tašky

1.    Jídlo

Možná některé v této kategorii napadne tzv. dumpster diving. Je nutné podotknout, že se jedná o činnost nelegální – je to krádež! Jinými způsoby jsou skupiny free food na facebooku, které se začínají objevovat v rámci všech větších měst. Lidé tam nabízejí jídlo, které jim nechutná nebo jej nestihnou zpracovat a vy si je můžete bezplatně vyzvednout. V západních zemích na to existují přímo aplikace, ovšem tak daleko ještě nejsme. Dále existují komunitní lednice – nachází se především v Praze, ale nedávno byla také jedna umístěna například v Havířově. Zde můžete jídlo odložit v případě přebytku a odnést v případě nedostatku. 

2.    Oblečení

Snad nejjednodušší položka z toho seznamu, kterou je možné směňovat. Vyhledejte místní akce s výměnou oblečení nebo uspořádejte vlastní mezi svými kamarády! Oblečení, které nosíte jen málo může ještě někdo s nadšením využít.

3.    Nábytek a vybavení do bytu

Tady je také vhodné sledovat různé inzertní skupiny, portály nebo nabídky v obchodě se štítkem DARUJI. Lidé se často zbavují starých ložnicových setů, kredenců, jídelních stolů po babičkách. Mnohdy jsou ale z kvalitního masivu, a mohou tak posloužit další desetiletí. Že nejsou příliš stylové můžeme spravit šikovnou renovací. Také se můžeme rozhlížet při procházce mezi sídlišti, protože u popelnic můžeme najít odložené věci.
peníze v kapse

4.    Další

Přebytečným zbožím jsou také použité papírové knihy – je jich tolik, že při běžné čistce je nikdo ani nechce a často končí v kontejneru. Můžeme se také zamyslet nad tím, jak využít odpad někoho jiného. Například restaurace často vyhazují prázdné pětilitrové sklenice od okurek. Třeba by se s nimi dalo domluvit, že byste je odebírali.  

Závěrem bych snad ještě podotkla, že opravdu stačí mít oči otevřené a budete se divit, co vše se dá sehnat bez peněz.


Categories:Nákupy
Published on :Posted on