Snad každého zajímá, jaká bude jeho výplata. Většinou se při pohovoru dozvíme částku v hrubém a od toho si můžeme udělat nějakou představu o tom, kolik vlastně budeme brát na výplatu. Jenomže vždy musíme použít přepočet hrubé mzdy.

Hrubá mzda je totiž pouze jakýmsi „hrubým“ základem, ze kterého je nezbytné odečíst daň z příjmů, ale také sociální a zdravotní. Dále se počítá s různými slevami na poplatníka, nebo se slevou na děti, případně invaliditu a podobně. Teprve pak se dozvíme konečnou částku, tedy tu, která nám skutečně bude připsána na účet.

peněženka peníz

Plat se zohledňuje z více hledisek. Vždy se bere v potaz oblast, ve které práci vykonáváte. To znamená, že existují nějaké platové třídy, podle složitosti a náročnosti práce, do které budete zařazeni podle práce, kterou vykonáváte. Zohlednit se musí také pracovní poměr. Někteří lidé pracují na plný úvazek, jiní na částečný nebo na brigádu. Jako další se vyplácí různé příspěvky, přesčasy a spoustu dalšího. Základem je však vždy hrubá mzda, kterou jistě máte uvedenou i ve smlouvě.

Přecházíte z jednoho zaměstnání do druhého? Nevíte, kolik si máte říct? Při pohovoru se uvádí částka v hrubém, proto je dobré si zjistit, kolik je to vlastně v čistém, k tomu postačí jednoduchá kalkulačka na internetu, která vám okamžitě napoví, kolik přepočet hrubé částky bude činit v čistém na vaší budoucí výplatě.

kalkulačka peníze

Existují i opačné kalkulačky. To je výhodné pro ty z nás, kteří vědí, kolik by chtěli získat v čistém, to znamená, že do kalkulačky dají přesnou sumu čisté mzdy. Všechno se přepočítá a výsledkem může být hrubá mzda, tedy ta, o kterou si můžete říct v budoucím zaměstnání.

Žádné složité vzorce se učit nemusíte. Vypočítat se to dá pomocí jednoduchého systému na internetu. Stačí zadat částku vaší hrubé mzdy a nechat vše přepočítat. Ihned uvidíte výsledek.

Od roku 2021 se zrušil výpočet se super hrubou mzdou a zvýšila se sleva na poplatníka. To znamená, že nám na účtu každý měsíc přistálo více peněz. To se ale může opět změnit, takže je vhodné s tím počítat, případně si právě tohle všechno nechat přepočítat.

Categories:Služby
Published on :Posted on