Nejkrásnější příroda je ta pravá, divoká, která se vyvinula bez jakéhokoliv zásahu lidské ruky. Každého takové místo přitahuje, každý ho chce aspoň někdy spatřit. Často nás mrzí, že některá místa třeba okolo velkých rybníků jsou upravována. Je sice pohodlné procházet se nebo jet na kole upravenými stezkami, ale na druhé straně nám to bere možnost obdivovat přírodu nedotčenou, která byla ponechána ve svém původním stavu. Člověk ji pořád chce nějak zastavovat a využívat a mít ji tak pod kontrolou. Přesto můžete cestovat do mnoha míst, kde je příroda chráněna a dbá se na to, aby zůstávala ve své přirozené podobě.

lesní potok 

Nová divočina

Rozvoj nové divočiny je u nás v posledních letech hodně podporován, a to na místech, kde člověk přírodu sice už určitým způsobem změnil, ale nadále se na nich už nijak nezasahuje. Děje se tak především v národních parcích a přírodních rezervacích. Jako divočina je tak chráněn např. Český les. Cestovat můžete do Boubínského nebo Žofínského pralesa, Národního parku Podyjí nebo do pravého smrkového horského pralesa na Králickém Sněžníku. Někde se dokonce vracejí do hlubokých lesů vlci a medvědi, což je pro přírodu dobrá zpráva. Jsou u nás místa, kde vypadá příroda jako v Amazonii – je nepřístupná, se vzácnými druhy rostlin, brouků, ryb a ptáků. Řeky zaplavují lesy se vzrostlými stromy – tak se chovají bez zásahu člověka. Takové lokality můžete navštívit také v Krušných Horách, Beskydech či na Šumavě.

 vlk na vrcholu hory

Příroda je pánem

Na celém území našeho státu se můžeme přesvědčit, že příroda je mocná. Její krásnou divočinu můžeme obdivovat dokonce i na území velkých měst jako je Praha se svým Kunratickým a Krčským lesem. Hvozdy, rašeliniště, skalní útvary, půvabné říčky a jezírka najdeme v každém koutku naší republiky, často přímo za našimi humny. Příroda nás neustále překvapuje a jen tak se nevzdává.

 


Published on :Posted on