Abyste se mohli začít věnovat tomuto krásnému sportu, je nutné se před zdoláním prvního vrcholu řádně připravit nejen fyzicky, ale hlavně psychicky. Ještě před tím, než vůbec vyrazíte na hory či lezeckou stěnu, zjistěte si informace o základech bezpečného lezení. Na toto téma je dostupných nemálo publikací, některé jsou k dispozici i zdarma. Také můžete najít mnoho videí nebo webových stránek, pojednávajících o tomto tématu.
muž vysoko v horách.jpg
I když už máte alespoň nějakou představu o tom, co tento sport obnáší, není vhodné se jen tak sebrat a vrhnout se na první skálu, na kterou narazíte. Horolezectví je sport párový, proto byste si měli najít zkušeného parťáka. A pokud zrovna není někdo z vašich známých profesionální horolezec, nabízí se hned několik řešení. Můžete se přihlásit na kurz horolezectví, který bývá skvělým startem pro tento koníček. Další možností je například přidat se do některého z lezeckých klubů.
Určitě není dobrý nápad hned před prvním lezením horlivě nakupovat vybavení. To se dá jednoduše půjčit. Při výběru by vám navíc měl poradit někdo znalý. Na trhu je nepřeberné množství potřeb pro horolezce a není zrovna jednoduché se zorientovat v tom, které je zrovna pro vás to nejvhodnější.

Kam teď?

Už jste připravení, máte vše prostudováno a stačí jen vyrazit. Ale kam? Nemusíte hned urazit desítky kilometrů, abyste nalezli vhodnou skálu. Horolezcem se můžete stát i za humny! Stačí jen zjistit, kde je přístupná nejbližší lezecká stěna, která je vhodná jak pro nováčky, tak pro pokročilé lezce.
slaňování muže.jpg
Jestli stále toužíte po pohybu v přírodě, ale na těžké skály si netroufáte, můžete vyzkoušet třebaferraty, které u nás bez problémů najdete i s nízkou úrovní náročnosti. Jedná se o předem připravené lezecké cesty opatřené i lanem. S sebou tedy stačí jen jistící lano, sedák a helma.
Ať už si vyberete na vaše první pokusy jakékoliv místo, hlavně neztrácejte trpělivost, myslete na svou bezpečnost a hlavně si to užívejte!

Published on :Posted on