Máte doma prvňáčka ale nástup do školy jste společně nezvládli úplně nejlépe? Dítě se do školy netěší a nechce tam vůbec chodit? Co s tím můžete udělat? 

Co můžete dělat, když prvňáček nechce do školy a nedaří se mu? Jak mu můžete pomoci a proč netlačit na pilu? 

První školní rok je pro všechny děti náročný, je náročný i pro rodiče, což je pochopitelné a není se čemu divit. Škola má zcela jiný režim, dítě si musí zvyknout nejen na nové prostředí a lidi a děti kolem sebe, ale musí se přizpůsobit i tomu nátlaku, který je vyvíjen. Děti musí plnit úkoly, doma musí psát úkoly, zkrátka je toho na ně moc. Zatímco ve školce je režim daleko volnější, škola je v mnoha ohledech těžší a dítě se tak často může cítit zcela ztracené. Navíc hodně záleží i na tom, na jakého učitele dítě narazí, jak si sedne se spolužáky. Každé dítě se také jinak učí, má jiné tempo a tak některé děti nemusejí svým spolužákům stačit. Tohle je obrovský zápřah. Jak rozpoznat, že váš prvňáček nástup do školy nezvládá dobře? A co se s tím dá dělat? 

nápisy škola a učení

Vnímejte a všímejte si 

Je třeba v prvních měsících co nejvíce dítě sledovat, jakákoliv změna v jeho chování by totiž mohla poukazovat na to, že něco není v pořádku. A je velice důležité to zachytit včas. Dítě by také nemělo být příliš zatěžováno, nejen školními povinnostmi ale i mimoškolnímu aktivitami. V prvním ročníku by dítě mělo mít méně aktivit, než třeba dítě, které už navštěvuje druhou či třetí třídu, mělo se by soustředit na školu a ještě stále by mělo mít prostor pro hraní. Na to ale řada rodičů tak trošku zapomíná, i když to myslíte dobře, můžete dítěti spíše uškodit. Dětem se pak všechno hůře zvládá, a nezapomeňte i na to, že jakmile si dítě nemá kdy hrát, začne také strádat. 

děti ve škole

Děti, které mají se školou problém, si často stěžují, ale nepřímo. Poznat to můžete například tak, že dítě bude často nemocné nebo si bude stěžovat na bolesti či nevolnost. Častá bolest hlavy u prvňáčků naznačuje, že školu ne úplně dobře zvládají. 

A jak to řešit? 

Řešit to musíte a to ihned. Úplně nejlepší je s dítětem více mluvit, věnovat se mu a samozřejmě se mu snažit pobyt ve škole co nejvíce zpříjemnit. Děti je třeba motivovat, ale zase to nepřehánět. O škole se musíte bavit, ale nemělo by to být to jedné, co bude dítě řešit. V neposlední řadě je možné situaci konzultovat. Řešit ji můžete nejdříve s třídním učitelem, pokud ale nenajdete řešení, není od věci navštívit s dítětem i poradnu dětského psychologa. 

Categories:Vzdělání
Published on :Posted on