Bolesti hlavy lze rozdělil na primární a sekundární. Primární je nepříjemná, ovlivňuje kvalitu života, ale ve většině případů neohrozí na životě. Tak tomu ale není u sekundární bolesti. Ta je způsobena jiným onemocněním, například s problémem krční páteře, se zánětem dutin při rýmě či viróze, ale i s vážným na životě ohrožujícím onemocněním jako mohou být nádory nebo krvácení do mozku.
Pokud člověka staršího čtyřiceti let postihne první bolest hlavy, kterou nikdy předtím neměl, měl by absolvovat důsledné vyšetření, aby odhalil důvod této bolesti. Stejně tak by měl udělat člověk s dlouhotrvající nebo opakovanou bolestí hlavy.
žena s rukou na čele
Migréna má pulsující charakter s ostrými bolestmi, které pacient zprvu lokalizuje na polovině hlavy. Tento průběh je typický, ale není jediný. Migrény postihují v poměru 4:1 více ženy. Dívky se jejími prvními projevy nejčastěji setkávání v době první menstruace a končí v době menopauzy. Bolesti jsou vázány na přirozené kolísání pohlavních hormonů, proto se migrenózní záchvaty nejčastěji dostavují v době první menstruace a ovulace. Mezi další faktory spouštějící záchvaty patří stres, změny počasí a kolísání atmosférického tlaku, dalšími spouštěči bývají některé potraviny a nápoje, častým problémem bývá alkohol, a to i v malém množství. Délka záchvatu u neléčeného pacienta může trvat od 4 do 24 hodin, avšak někdy může trvat až 72 hodin.
křičící žena
Obdobím klidu pro ženy s migrenózními záchvaty je druhý a třetí trimestr těhotenství, v tomto období bolesti v podstatě nejsou, nebo jen jejich lehká forma. Za to ženy vděčí pohlavnímu hormonu, který udržuje jejich stálou hodnotu. Tento stav přetrvává ještě v době šestinedělí a částečně i dobu laktace a kojení. Po skončení těchto období se migrény mohou vrátit do původních stavů. Nebo těhotenství může pozitivně ovlivnit záchvaty po zbytek života, a to že zmenší jejich průběh nebo jejich četnost.

Categories:Žena
Published on :Posted on